CARLO CIGNANI [volger van]
(Bologna, 1628 - Forli, 1719)
Madonna en kind
Olieverf op doek, cm. 37x50
OPMERKINGEN: Publicatie van de catalogus met werken uit de Intermidiart-collectie. Certificaat van Garantie en Wettige Oorsprong; Niet ingelijst werk:
Oude schilderkunst - misschien bedoeld voor privé-devotie of voor een amateur, gezien zijn kleine formaat - met een iconografisch onderwerp dat in de zeventiende en achttiende eeuw een wijdverbreid en beproefd patroon aanneemt. Het schilderij is in goede leesbaarheid en plaatst de Maagd met Kind centraal in een compositie: in dit geval verwijst het naar een legendarische stop van de Heilige Familie, die volgens de christelijke traditie plaatsvond tijdens de terugreis na de vlucht naar Egypte.
Met betrekking tot de stilistische kenmerken van deze tafel, waarschijnlijk bedoeld om het altaar van een adellijke kapel te versieren, hebben we te maken met een voorstelling die werd uitgevoerd door een kunstenaar uit de centrale Italiaanse school, begiftigd met goede technische en stilistische vaardigheden. Het illustratieve model lijkt de Bolognese oorsprong te onthullen, die in de zeventiende eeuw in Emilia ontstond en de stijl van Cignani's werken oproept. Het werk met een intieme en zacht clair-obscur-toon documenteert het evenwicht van de kunstenaar tussen naturalistische smaak en de wens om zijn devotionele beelden te idealiseren. In dit geval merken we zijn neiging op om de beeldteksten van Correggio, Guarcino en Annibale Carracci opnieuw te lezen.
Daarom is het een werk dat de beste leringen van de Bolognese school belichaamt en er wordt aangenomen dat de hypothese om de uitvoering ervan te beperken tot een volgeling van Carlo Cignani (Bologna, 1628 - Forlì, 1719) correct is; in feite verwijst het naar de schilder, zowel voor de compositorische en stilistische karakters als voor de weergave van het onderwerp.
Carlo Cignani was een Italiaanse schilder, beschouwd als de grootste Bolognese schilder die stierf in de 18e eeuw. Kunsthistorici crediteren Cignani voor het leiden van een stilistische en smaakverandering die plaatsvond rond 1670 in de context van de Bolognese school, waardoor het mogelijk werd de schilders te distantiëren van de invloeden van de Reniaanse traditie en hen dichter bij de academische geest te brengen. Opgeleid bij Giovanni Battista del Cairo en bij Francesco Albani, werd hij sterk beïnvloed door Annibale Carracci, Correggio en, zowel voor het perspectief van onderaf als voor het kleurgebruik, door het werk van Melozzo da Forlì. Cignani trad daarom ook toe tot de traditie van de Forlì-school, aan wiens ontwikkeling hij met zijn eigen werk bijdroeg. Na de sterk barokke werken uit zijn jeugd in Bologna, werkte hij vanaf 1662 in Rome waar hij in 1710 prins was van de Accademia di San Luca. Vanaf 1665 was hij weer actief in Bologna en daarna in Parma (1678-1681).
Het doek verkeert qua staat van bewaring in een redelijk goede staat van bewaring. Het picturale oppervlak heeft een patina. We zien - in het licht van Wood - enkele verspreide restauraties (met restauratiepunten verspreid over verschillende delen van het canvas) en enige onthulling en oxidatie van het schilderoppervlak. Het schilderij heeft mogelijk interventies nodig, voor meer inzicht in het attributieonderzoek. Twintigste-eeuwse renovatie. Het frame is mogelijk vervangen ten tijde van de relining. De afmetingen van het canvas zijn cm. 37 x 50. Het schilderij wordt verkocht zonder lijst, hoewel het is verfraaid met een nieuwe vergulde en geperforeerde lijst in barokstijl (lijstmaat ongeveer 72 x 60 x 6 cm).
Herkomst: Coll. privaat
Publicatie:
Niet uitgebracht;
De mythen en het territorium op Sicilië met duizend culturen. ONBEWERKTE QUADRERIA algemene catalogus van schilderijen uit de collectie van de cyclus "Mythen en het territorium", Editore Lab_04, Marsala, 2023.
Op verzoek kan de koper de lijst (zoals afgebeeld op de foto), (de afmetingen van de lijst zijn ca. 72 x 60 x 6 cm) vragen voor € 450,00.
We garanderen ook een zorgvuldige verpakking met noppenfolie / karton / polystyreen (verpakkingskosten ongeveer € 50,00) en aangetekende verzending (€ 50,00 Italië). Voor export is het werk onderworpen aan een aanvraag voor een Certificaat van Vrij verkeer (Europese Gemeenschap) of een Certificaat van Export (Extracommunautair Transport), bij het exportkantoor (Superintendency of the Territorium) met opgave van tijden en kosten (€ 300 /€900, alles inbegrepen: verzending, verpakking in houten kisten en exportonderdelen).
De verzending kan om logistieke en administratieve redenen enkele dagen/weken vertraging oplopen.
Meer informatie:
http://www.catawiki.nl